
Właściciele kotek, którzy nie zdecydowali się na sterylizację zwierzęcia z wielkimi obawami oczekują pojawienia się pierwszej rui u swojej pupilki. Nic dziwnego, gdyż okres ten bywa niezwykle uciążliwy nie tylko dla zwierzaka, ale przede wszystkim dla jego opiekunów.
Co to jest ruja?
Ruja to okres aktywności płciowej kotki, podczas której dochodzi do owulacji, a kotka gotowa jest do zapłodnienia. Pierwsza ruja pojawia się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej zwierzęcia, najczęściej między 6 a 12 miesiącem życia. Po pierwszej rui należy spodziewać się kolejnych od 2 do 3 razy w roku, najczęściej w okresie od wiosny do jesieni. Czas trwania rui jest kwestią indywidualną, może trwać tydzień, 10 dni lub 2 tygodnie, a w ekstremalnych przypadkach staje się rują permanentną i wówczas niezbędna jest pomoc weterynarza.
Jak rozpoznać, czy kotka ma ruję?
Rozpoznanie rui raczej nie jest problemem, gdyż większość kotek zachowuje się w tym czasie bardzo specyficznie. Do najczęstszych symptomów rui można zaliczyć:
• Brak ochoty do zabawy,
• Brak apetytu,
• Nerwowość,
• Głośne i przeciągłe miauczenie, niepodobne do zwykłego, najbardziej donośne w nocy i nad ranem,
• Wypinanie tylnej części ciała i charakterystyczne ułożenie ogona, odsłaniające narządy płciowe,
• Nieustanne domaganie się pieszczot, ocieranie się o człowieka i różne przedmioty,
• Turlanie się, wyciąganie na podłodze z jednoczesnym wydawaniem różnych dziwnych dźwięków.
Objawy rui u kotki są bardzo męczące i wymagają od właścicieli zwierzęcia dużych pokładów cierpliwości. Należy pamiętać, że karcenie kota za dziwne zachowanie niczego nie zmieni. Ten trudny czas należy przeczekać, lub umożliwić kotce randkę z kocurem, ale tylko wtedy, gdy ma się warunki do opieki nad kolejnymi kociakami. Dla dobra kotki lepiej jest się zdecydować na zabieg sterylizacji, który warto przeprowadzić jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej pupilki.5
Podobne
lut14
sty24
lut15
sty22